Co je to vlastně dluh?

Tak nějak se tento pojem vžil do české společnosti, možná tedy až příliš hluboko, a tak nějak se vmísil snad do každé části našeho všedního dne. Dluh, to je především obligace, která čeká na své splnění. Čekat může klidně několik let, české právo je však rozvinuté natolik, aby trestalo jakékoliv zpoždění čím dál vyššími částkami. A ono se to tak nějak zdá logické, to však všechno může být kontraproduktivní. My si dnes ukážeme, co vlastně tvoří dluh takové pěkně vyzrálé obligace a co všechno vlastně můžeme zahrnovat, co očekávat a na co se připravit.
žába na penězích.jpg

Smluvní pokuta

Součástí dluhu, který má být zaplacen, je také často smluvní pokuta za nezaplacení dlužné částky. Může to být několik stovek, ale klidně i tisíc. Snažíme se tak motivovat dlužníka ještě předtím, než se dostane do prodlení, aby své závazky pěkně řádně plnil.

Úroky z prodlení

Dlužná částka neroste, vždy zůstává stejná. Jediné, co roste, jsou skutečně úroky z prodlení. Jejich výše je stanovena vyhláškou ministerstva financí vždy na každé období. Úroky z prodlení naskakují hned prvním dnem po dni splatnosti dluhu a rostou každým dnem. A to do nekonečna. A rostou také z nezaplacení smluvní pokuty.
drobné úspory.jpg

Mix nejrůznějších chutí a problémů¨

To je přesně tento koktejl, který si většina lidí sama umíchá, aby se v něm posléze utopili. Lidé si půjčí a poté se diví, že jim dluh neustále narůstá, když nesplácejí. Je to tak trochu bič na dlužníky a zároveň někdy jejich jediná výmluva, která bude dostatečně efektivní pro insolvenci. Úroky z prodlení mohou udělat i z hloupé pokuty pěkný balík peněz, za několik let, pokud si takovéhoto dluhu nikdo nevšímá. A stejně tak i půjčka od pochybných společností může být pastí, která jenom čeká, až se do ní někdo polapí. A ten někdo můžete být právě vy.
 
Je důležité kontrolovat poštu, zapisovat si dluhy, řádně splácet. A pak až se radovat ze života, to ostatně můžete dělat teprve potom, až to všechno splatíte.