Dejte šanci hedvábí

V Česku funguje tak trochu jako lochnesska. Všichni víme, že existuje, ale nikdo ji nikdy neviděl. Většinou uslyšíte, že je příliš drahé, těžko k dostání, extrémně náročné na péči a budete muset šít pouze ručně. Většinou je známe v podobě šátků a vlastně už nijak víc. A to je trochu škoda.
Tyto látky byly známé už v Číně v období neolitu. Bourec morušový, motýl, jehož housenky „vyrábějí“ hedvábné vlákno díky svým slinným žlázám, je domestikované zvíře, vyšlechtěné z původních divokých forem. Aby jeho larvy přežily, musí o ně člověk dobře pečovat.

látky

V dnešní době se nejvíce vyrábí v Číně, Japonsku a Indii. Hedvábný průmysl se uchytil zejména v Itálii. Najdete tu jedny z nejluxusnějších látek.
Kromě toho se používají také jiné druhy, například hedvábí tussahové, muga nebo atlasové. Jsou sice méně kvalitní než od našeho motýlka, ale zase velmi odolné a mají velmi zajímavou strukturu.

Jaké můžete čekat vlastnosti
· Největším přínosem je jeho lehkost, pevnost a lesk.
· Přitom jeho luxusní, tlumený nádech není vůbec snadné napodobit.
· Vlákna jsou i tak velmi silná, záleží však na vazbě a zpracování.
· Velmi snadno se také barví. Kromě toho vás příjemně zahřeje díky svojí prodyšnosti.
· Odolá plísním i molům. Škodí mu však zásadité prostředí, tedy mýdla a prací prášky, bělidlo nebo pot. Proto je nutné chránit je pomocí podšívky. Snese pouze jemně nahřátou žehličku. Nevystavujte je také slunci a úplně zapomeňte na páru.
· Perte každopádně ve vlažné vodě. Přitom buďte ale velmi opatrní, nemačkejte, nemuchlejte, jednejte s touto látkou jako v rukavičkách.

hedvábí

Jaké oblečení byste měla z tohoto materiálu určitě mít
Hodí se jednoznačně především na společenské či svatební šaty. Anebo si pořiďte luxusní kostýmek, ve kterém budete vypadat prostě nádherně. Vždy záleží na typu hedvábné látky, podle toho budete vytvářet jednotlivé modely.
V našich obchodech najdete šaty nebo kostýmky. V lepších obchodech pak tuniky označené pod „china silk“. Jedná se o velmi měkký a splývavý materiál. Přitom je nejlevnějším typem na trhu, takže bude i pro vás dostupné.